Elektryczne maty grzewcze a inne rodzaje ogrzewania elektrycznego

Gdy ceny idą mocno w górę, a niektóre rodzaje paliw są niedostępne, korzystanie z prądu do zasilania systemu ogrzewania wydaje się bardzo rozsądnym rozwiązaniem. I tak rzeczywiście jest – tylko jak wybrać odpowiednie urządzenia? Nasza rekomendacja to maty grzewcze: wygodne w użyciu, niewymagające dodatkowych urządzeń i całkowicie niewidoczne. Sprawdź, czym różnią się od innych systemów ogrzewania elektrycznego!

Chcesz wykorzystać prąd do ogrzewania domu? Sprawdź, jakie masz możliwości

Coraz wyższe ceny gazu, węgla oraz innych paliw zachęcają do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest wykorzystanie energii elektrycznej – uniwersalnej, łatwo dostępnej i wciąż stosunkowo taniej.

Warto przy tym wiedzieć, że ogrzewanie elektryczne niejedno ma imię. Pod tym określeniem mogą kryć się różne systemy:

 • piece akumulacyjne;
 • grzejniki elektryczne – promienniki ciepła;
 • kotły elektryczne podgrzewające wodę, która zasila grzejniki;
 • elektryczne ogrzewanie podłogowe w postaci mat grzewczych.

Niezależnie od rodzaju ogrzewania, sposób wytwarzania ciepła jest podobny. Pochodzącą z ogólnodostępnej sieci energię elektryczną przetwarza się na energię cieplną, która następnie oddawana jest do otoczenia.

Jakie są zalety ogrzewania elektrycznego?

Nie masz przyłącza gazu? Obawiasz się problemów z zakupem węgla lub innego rodzaju paliwa? Skorzystaj z uniwersalnego rozwiązania! Ogrzewanie elektryczne możesz zastosować w każdych warunkach.

Jakie są inne zalety systemów grzewczych zasilanych energią elektryczną? To przede wszystkim:

 • łatwy montaż – nowoczesne systemy, jak np. maty grzewcze, po zamontowaniu wystarczy podłączyć je do zasilania;
 • wygodna obsługa – nie musisz tracić czasu na uzupełnianie paliwa w kotle;
 • ekologia – ogrzewanie elektryczne nie powoduje emisji spalin i szkodliwych dla środowiska substancji;
 • bezpieczeństwo – korzystanie z ogrzewania zasilanego prądem nie wiąże się z ryzykiem wycieku gazu czy innych niebezpiecznych sytuacji;
 • możliwość swobodnego sterowania temperaturą za pomocą elektronicznych termostatów.

Czym różni się ogrzewanie akumulacyjne, konwekcyjne i promiennikowe?

To, co dzieje się z wytworzoną w urządzeniach grzewczych energią elektryczną, zależy od rodzaju ogrzewania. W swoim domu możesz wykorzystywać:

 • Ogrzewanie konwekcyjne – takie, w którym ogrzane powietrze unosi się do góry, stopniowo wypełniając pomieszczenie. Przykładem są grzejniki elektryczne, a także elektryczne maty grzewcze. Zaletą takiego ogrzewania jest szybkie działanie i łatwa regulacja temperatury.
 • Ogrzewanie akumulacyjne – takie, w którym energia cieplna jest przechowywana w urządzeniu i oddawana do otoczenia wówczas, gdy staje się to potrzebne. Piece akumulacyjne pobierają energię elektryczną w czasie, kiedy obowiązuje niższa taryfa za prąd i oddają ją w ciągu dnia. W systemie ogrzewania akumulacyjnego możesz wykorzystać również maty grzewcze, pod warunkiem że zamontujesz je pod wylewką betonową. Ciepło będzie wówczas oddawane do warstwy wylewki, a następnie przekazywane stopniowo do otoczenia.
 • Ogrzewanie promiennikowe – wykorzystywane głównie do ogrzewania dużych, wysokich pomieszczeń (np. przemysłowych). W takich systemach ciepło jest oddawane w sposób radiacyjny – ogrzewane są przedmioty w otoczeniu, a nie powietrze.

Kiedy warto wybrać elektryczne maty grzewcze?

Elektryczne maty grzewcze to urządzenia, które wykorzystuje się w systemach ogrzewania podłogowego. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy:

 • budujesz dom lub mieszkanie i jesteś na etapie jego wykańczania;
 • przeprowadzasz generalny remont w budynku;
 • chcesz ogrzewać pomieszczenia, w których na podłodze będą znajdowały się płytki.

Jak działa mata grzewcza i czym różni się od innych rodzajów ogrzewania elektrycznego? To konstrukcja, w której wnętrzu znajdują się przewody grzejne. Po podłączeniu maty do zasilania przewody te rozgrzewają się na całej powierzchni do wysokich temperatur, a ciepło przekazywane jest do otoczenia. Inaczej niż w pozostałych rodzajach ogrzewania elektrycznego, nie ma konieczności stosowania grzejników.

Co zyskujesz, decydując się na montaż elektrycznych mat grzewczych? Oto największe zalety:

 • większa estetyka pomieszczenia – ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, a Ty nie będziesz tracić miejsca na grzejniki na ścianie;
 • komfort dla domowników – ogrzewana matami grzewczymi podłoga jest przyjemnie ciepła;
 • wygodna regulacja temperatury – elektryczne maty grzewcze są sterowane za pomocą termostatów, za pomocą których możesz ustawiać różne wartości dla poszczególnych pomieszczeń;
 • przyjazne dla zdrowia warunki – maty grzewcze ograniczają ruchy konwekcyjne powietrza, przez co w pomieszczeniu w mniejszym stopniu unoszą się kurz i inne alergeny;
 • elastyczność – maty grzewcze mogą być zarówno głównym, jak i dodatkowym źródłem ciepła;
 • oszczędności – wysokiej jakości mata grzewcza posłuży Ci przez wiele lat, bez konieczności wymiany części, napraw czy przeglądów.

Wiesz już, że elektryczne maty grzewcze to rozwiązanie dla Twojego domu? Skontaktuj się ze specjalistami, a dobiorą dla Ciebie urządzenia, które spełnią Twoje oczekiwania!