Jak działa panel fotowoltaiczny?

Panele fotowoltaiczne to nowoczesna technologia, która pozwala na darmową produkcje prądu elektrycznego na własny użytek. Dla wielu z nas wydaje się ona skomplikowana, choć tak naprawdę jej wykonanie jest bardzo proste, a użytkowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani uciążliwej obsługi. Warto się więc przekonać w jaki sposób panele fotowoltaiczne produkują prąd do naszego domu.

Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna najczęściej lokalizowana jest na dachu domu jednorodzinnego lub przy gruncie w wyznaczonym miejscu. Nie zależnie od położenia, instalacja posiada specjalną konstrukcję ramową w której umieszczone są panele fotowoltaiczne. Składają się one z licznych modułów i ogniw fotowoltaicznych, które bezpośrednio odpowiedzialne są za produkcje energii elektrycznej. Całość podłączona jest do falownika, który zmienia wytworzony prąd stały na prąd zmienny, który może być wykorzystywany w gniazdkach elektrycznych. Równolegle znajduje się licznik dwukierunkowy, odpowiedzialny za rejestrację ilości prądu dostarczonego i odbieranego z sieci elektrycznej.

Zalety elektrycznych szczoteczek do zębów

W jaki sposób panele fotowoltaiczne produkują prąd elektryczny?

Elementem odpowiedzialnym za wytworzenie prądu elektrycznego jest ogniwo fotowoltaiczne. Jest ono zbudowane z materiału półprzewodnikowego – najczęściej jest to krzem. Ogniwo krzemowe więc posiada dwie warstwy półprzewodników. Warstwa typu n posiada więcej elektronów na swojej ostatniej powłoce, a więc jest ładunkiem ujemnym. Druga warstwa typu p wyróżnia się ładunkiem dodatnim. Na granicy obu warstw znajduje się obszar o ładunku obojętnym ( wolne elektrony z warstwy typu n pokrywają się z wolnymi przestrzeniami z warstwy typu p ). W momencie kiedy na półprzewodnik para światło, dostarczana jest porcja energii. Powoduje ona oderwanie swobodnych elektronów z warstwy typu n i jej ruch w kierunku warstwy typu p, który jednak jest zakłócany przez obszar obojętny. W momencie zamknięcia obwodu ( za pomocą odbiornika ), umożliwia połączenie bezpośrednie warstw n oraz p, co skutkuje ruchem elektronów, które generują napięcie elektryczne. Zasada jest taka, że im większa dawka energii słonecznej pada na ogniwo, tym więcej elektronów jest w ruchu co powoduje wzrost natężenia prądu. W ten sposób wytwarzany jest prąd stały, który poprzez zastosowania falownika zmienia się w prąd zmienny, który można użytkować w gospodarstwie domowym.

One thought on “Jak działa panel fotowoltaiczny?

Comments are closed.