Wzrost cen energii elektrycznej zapewnił wykorzystanie paneli fotowoltaicznych na rynku energii. Podwyżki nośników energii, ale i zmiany klimatu zwróciły inwestorów w kierunku odnawialnych źródeł energii. Pozyskiwanie mocy z energii słonecznej czy też powietrza było postrzegane dotychczas jako bardzo drogie inwestycje. Nic bardziej mylnego! Panele fotowoltaiczne, na podstawie których może działać kocioł elektryczny, dzięki dotacjom, które pokrywają znaczną część kosztów wyjściowych, szybko się zwracają. Inwestycja gwarantuje również pokrycie zapotrzebowania na energię i pełną autonomię energetyczną względem dystrybutorów prądu oraz gazu. Czym tak naprawdę jest fotowoltaika i czy można ją używać do ogrzewania podłogowego?
Fotowoltaika – co to jest
Fotowoltaika umożliwia wykorzystanie odnawialnych, naturalnych źródeł energii. Jest to zasób praktycznie niewyczerpany i darmowy. Ponadto można go używać bez szkodliwego wpływu na środowisko naturalne.
Zasada działania instalacji fotowoltaicznej polega na wykorzystaniu światła słonecznego do produkcji energii elektrycznej. Podstawowym elementem systemu fotowoltaicznego są panele montowane na dachach lub na gruncie. Podczas instalacji fotowoltaicznej nie dochodzi do emisji substancji zanieczyszczających. Sam produkujesz tani prąd, a po kilku latach, gdy koszty inwestycji się zamortyzują, produkujesz darmowy prąd na własne potrzeby.
A jednocześnie dbasz o środowisko i swoje otoczenie.
Sprawdź panele fotowoltaiczne w firmie: Enzeit
Panele fotowoltaiczne a ogrzewanie podłogowe
Fotowoltaikę do ogrzewania podłogowego można z powodzeniem zastosować w celu zmniejszenia ogólnych rachunków za energię elektryczną. Jeżeli zależy Ci na domu energooszczędnym, to ogrzewanie podłogowe elektryczne plus panele fotowoltaiczne są szczególnie warte rozważenia. Ogrzewanie domu fotowoltaiką oznacza bezpłatne podgrzewanie własnego prądu uzyskanego z promieniowania słonecznego. Sprawność instalacji fotowoltaicznej zależy od warunków atmosferycznych i pory roku. Ponadto okresy szczytowej produkcji energii na ogół nie występują, gdy zapotrzebowanie jest najwyższe w budynkach mieszkalnych. Ciężko używać jej na bieżąco w gospodarstwie domowym i dlatego jest magazynowana, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i ma negatywny wpływ na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę. Wykorzystanie energii elektrycznej dostarczanej do ogrzewania domu to dobry sposób na zwiększenie zużycia własnego i poprawę rentowności instalacji. Trzeba tylko powiązać fotowoltaikę z ogrzewaniem w możliwie prosty sposób.