Sprawdź, czy masz poprawnie zamontowaną instalację fotowoltaiczną!
Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na produkowanie własnej energii a tym samym na obniżenie rachunków za zużycie prądu. Dodatkowo są bezemisyjne czyli nie szkodzą środowisku. Zanim jednak zaczniemy cieszyć się wspomnianymi zaletami fotowoltaiki, sprawdźmy czy nasza instalacja została poprawnie zamontowana. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Kto może dokonać montażu instalacji fotowoltaicznej?
Decydując się na fotowoltaikę sięgniemy zapewne po profesjonalną firmę. Dzięki temu zyskamy pewność właściwie przeprowadzonego audytu energetycznego oraz tego, że montażu instalacji dokonają osoby z uprawnieniami. Jedną z takich firm, o wieloletnim doświadczeniu na rynku, jest Esoleo.pl. Wynajęcie profesjonalnej firmy daje nam też gwarancję odbioru instalacji przez firmę energetyczną.
Bez względu na to, czy instalowana jest fotowoltaika dla firm, rolnictwa czy osób prywatnych, dobrze wykwalifikowany pracownik, montujący panele, powinien posiadać m.in uprawnienia SEP kategorii D i E, ewentualne uprawnienia do pracy na wysokości czy Certyfikat Instalatora OZE wydany przez Urząd Dozoru Technicznego.
Właściwe położenie paneli
W czasie – oraz po zakończeniu prac monterskich, powinniśmy upewnić się, że kierunek i kąt ułożenia paneli są odpowiednie. Powinny być ułożone w kierunku południowym pod kątem 30-40 stopni, dzięki czemu w ciągu dnia będą długo oświetlone. Spełnienie tych dwóch kryteriów to gwarancja optymalnego działania instalacji.
Odstępstwa od wyżej wymienionych zasad mogą wynikać jedynie z warunków montażowych, czyli gdy nie ma innego sposobu na zamontowanie paneli. Jednak wtedy instalacja nie osiągnie swojej maksymalnej wydajności. Aby to zrekompensować, trzeba będzie dołożyć następne panele, czyli ponieść dodatkowe koszty. Kontrolujmy więc czy montaż instalacji przebiega zgodnie z projektem.
Odległość paneli od dachu
Panele fotowoltaiczne absolutnie nie mogą przylegać bezpośrednio do powierzchni dachu. Między panelem a dachem musi bowiem istnieć wolna przestrzeń, która zapewni swobodną cyrkulację powietrza. Dzięki temu panele będą chłodzone, co pozwoli im pracować z optymalną wydajnością. Zalecana przestrzeń to 10 cm. Oczywiście problem ten znika, gdy panele instalujemy na gruncie.
Dodatkowo panele nie mogą wystawać poza konstrukcję dachu. Od jego szczytu i dolnych krawędzi, wolna przestrzeń powinna wynosić około 20 cm. Konstrukcja, na której są układane, musi być też powierzchnią ogniotrwałą o klasie pożarowej A. Inaczej też montuje się panele na płaskich dachach, gdzie potrzebne są stelaże i czym dość często wyróżnia się fotowoltaika dla firm.
Wiatr a stabilność paneli
Zadawałoby się, że wiatr i panele nie mają ze sobą większego związku. Niestety tak nie jest. Otóż największe obciążenie, spowodowane ruchem powietrza, występuje przy krawędziach dachowych. Oznacza to, że jeśli panele nie będą dobrze zakotwiczone, wiatr może je podnieść i oderwać. Działa tu zjawisko podobne do tego, któremu towarzyszy zrywanie dachów podczas silnych wiatrów.
Aby tego uniknąć musimy mieć pewność, że fachowcy wyznaczyli na naszym dachu obszary najbardziej narażone i odpowiednio je wzmocnili. Dlatego zanim zlecimy ekipie wykonanie instalacji, upewnijmy się, że potrafi ona dokonać właściwego montażu w zależności od rodzaju poszycia dachowego oraz kąta nachylenia dachu.
Nieoptymalne rozmieszczenie paneli
Zacienienie paneli to kolejny błąd podczas ich instalacji. Dlatego zanim ekipa przystąpi do ich układania sprawdźmy, czy także w naszej opinii wybrała do tego właściwe miejsce. Jeśli nasze panele będzie pokrywać zbyt dużo cienia (od drzew, kominów, budynków), panele nie spełnią swojej roli i nie będą pracować z odpowiednią wydajnością.
Źle dobrany inwerter
Zazwyczaj jeden inwerter obsługuje całą instalację. Jeśli dokonamy błędnego wyboru tego urządzenia lub będzie słabej jakości, będziemy mieć problemy z pracą fotowoltaiki. Dlatego powinien on być dobrany pod kątem mocy paneli. Sprawdźmy też czy będzie w stanie obsłużyć większą ilość paneli, gdybyśmy na przykład chcieli rozbudować naszą instalację.
Zwracajmy też uwagę czy komponenty, z których zbudowana jest nasza instalacja, są odpowiednio wysokiej jakości. Aby zyskać pewność, że tak jest, stawiajmy na wybór firm z wypracowaną marką, jak wspomniane Esoleo.pl. Pamiętajmy też, że podpisujemy się pod odbiorem pracy monterów. Warto więc, abyśmy wiedzieli na czym polega montaż paneli.