Wentylacja mechaniczna – zastosowanie i wiele więcej

Budowanie szczelnych i odizolowanych od warunków zewnętrznych budynków, w których stawia się nowe okna i drzwi, powoduje że zostajemy zmuszeni do wywołania obiegu powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych. Ciesząc się wytrzymałością wykorzystanych przy budowie i wykończeniu materiałów, musimy liczyć się z tym, że koniecznością będzie instalacja sprawnego i sprawdzonego sposobu wentylacji. Jest nim z pewnością wentylacja mechaniczna, której działanie można w pełni zautomatyzować.

O wentylacji mechanicznej

Ten rodzaj wentylacji działa sprawnie niezależnie od pogody, temperatury i ciśnienia. Jest w stanie zaopatrzyć nasz dom w wystarczającą ilość świeżego powietrza. Taką, która pozwoli korzystać w pełni z całego sprzętu kuchennego i systemu ogrzewania bez obawy, że nastąpi cofnięcie dwutlenku węgla drogami wentylacyjnymi, tworząc zagrożenia dla zdrowia mieszkańców.

Istnieje kilka możliwych systemów wentylacji mechanicznej. Wśród nich wentylacja wywiewna. Jej największą wadą jest brak możliwości instalacji jej w miejscach, gdzie następuje otwarte spalanie, takich jak otwarte kominki, gazowe podgrzewacze wody czy kotły z otwartą komorą spalania. Te ograniczenia wymuszają na nas stosowanie innych, dobrych, ale nie pozbawionych wad systemów wentylacyjnych.

Systemy wentylacji mechanicznej

Jak czytamy na portalu www.poradybudowlane.pl wśród najpopularniejszych systemów wentylacji mechanicznej znajdziemy system nawiewno-wywiewny, przy którym konieczna jest instalacja przynajmniej dwóch wentylatorów. Jednego w miejscu pobierania powietrza do pomieszczeń i drugiego, który zaciąga zanieczyszczenia powietrza z domu i wyrzuca je na zewnątrz budynku.

Wybór mechanicznego systemu wentylacyjnego sprzyja bardziej ekonomicznym i energooszczędnym sposobom ogrzewania. Także z wykorzystaniem ciepła wyrzucanego z domu zużytego powietrza. Systemom z rekuperatorami i innym bardziej wydajnym, tańszym w użytkowaniu, a nawet bardziej ekologicznym systemom ogrzewania i odzysku ciepła w domach jednorodzinnych, i innych budynkach.