Pellet drzewny – tanie rozwiązanie wśród paliw stałych

Szukając najbardziej ekonomicznego rozwiązania wśród sposobów na ogrzewanie domu paliwem stałym, nie sposób nie natknąć się na opcję zakupu pelletu drzewnego w atrakcyjnych oraz opłacalnych w porównaniu z innymi surowcami grzewczymi, cenach. Przy ciągle rosnących cenach węgla oraz z uwagi na mniejsze zanieczyszczenie powietrza podczas spalania, ten materiał opałowy cieszy się coraz większą popularnością. Czym jest pellet i skąd tak przystępne kwoty zakupu?

Tanie pozyskanie – tańsza sprzedaż

Pellet to nic innego jak granulki biomasy odpowiednio obrobione, a następnie wysuszone. Można go uzyskać z takich surowców jak drewno (głównie odpady z tartaku lub drzewa energetyczne ze specjalistycznych upraw), kory, pestek, łupin orzechów, łusek słonecznika, a nawet słomy. Za najbardziej kaloryczny uznaje się pellet drzewny. Ponieważ pozyskiwany jest z materiałów naturalnych oraz resztek poprodukcyjnych, sama produkcja pelletu nie jest obciążająca dla otoczenia, o ile wykonywana jest etycznie.

Wygodne składowanie

Do ogrzania średniego domu jednorodzinnego potrzeba około 5 do 8 ton pelletu w sezonie. Sam materiał opałowy jest jednym z najłatwiejszych w transporcie oraz przechowywaniu – najważniejsze jest to, aby w miejscu magazynowania materiału opałowego było sucho. Pellet pakuje się w poręczne, szczelne worki, co ułatwia nie tylko przewożenie ich ze składu na teren posesji, ale również przenoszenie ze składu do kotłowni, jeśli nie są położone w sąsiednich pomieszczeniach.

Mniej rakotwórczych związków w atmosferze

Spalając pellet drzewny, nie tylko otrzymujemy odpowiednią temperaturę w domu w dużo szybszym czasie, ale również znacznie mniejszą ilość popiołu niż przy paleniu innymi paliwami stałymi. Jednak to nie wszystko – spalany pellet drzewny nie wyzwala do atmosfery tylu szkodliwych związków, co węgiel. Nie wydziela także rakotwórczych substancji. Tym samym wydaje być najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą połączyć ekonomię ogrzewania z wygodą i mniejszym udziałem w zatruwanie środowiska.

Kocioł na pellet

Kotły na pellet drzewny, szczególnie wyposażone w wygodny podajnik, mogą przewyższać ceną inne rodzaje, dlatego początkowa inwestycja bywa wyższa niż w przypadku innych rodzajów stałych paliw opałowych. Również koszty samego pelletu drzewnego, choć nadal niższe niż np. gazu, są zmienne – wynika to ze zużycia energii podczas produkcji, a tym samym wrażliwości na wszelkie zmiany w tym sektorze. Jeśli szukasz innych możliwości, zastanów się nad piecem na tani ekogroszek.