Czy da się naładować samochód elektryczny fotowoltaiką?

Samochody z silnikiem elektrycznym zaczynają wypierać konstrukcje spalinowe – na co wskazują m.in. dane statystyczne udostępnione w poniższym materiale. Ich eksploatacja jest o wiele tańsza i mniej szkodliwa dla środowiska. Możemy więc z czystym sumieniem stwierdzić, że pojazdy elektryczne to przyszłość, a ładowarka dla samochodów elektrycznych stanie się z czasem standardem dla każdej nieruchomości. 

Czy to oznacza, że zamiast za paliwo będziemy więcej płacić za energię elektryczną? Niekoniecznie! Rozwiązaniem tego problemu jest oczywiście połączenie ładowarki samochodów elektrycznych z fotowoltaiką. Sprawdź, czy można obniżyć koszt uzupełniania baterii samochodowych niemal do zera za pomocą paneli fotowoltaicznych z Vosti!

Ładowanie samochodów elektrycznych w domu to przyszłość

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) udostępniło dane z końca września 2022 r. dotyczące ilości aut osobowych z napędem elektrycznym i stacji ładowań.  W Polsce zarejestrowano łącznie 57 256 aut osobowych i funkcjonalnych pojazdów z napędem elektrycznym. Oznacza to, że od początku 2022 r. liczba konstrukcji zaliczanych do sekcji elektromobilności zwiększyła się o 18 995 sztuk, tj. o 44% więcej niż w tym samym okresie 2021 r. 

Do tego momentu zarejestrowano również 2460 stacji wykorzystywanych do ładowania samochodów elektrycznych (1759 AC i 701 DC). Dla porównania: według Licznika Elektromobilności udostępnionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), w sierpniu 2021 r. zarejestrowanych było zaledwie 1631 stacji (1120 AC i 511 DC).

Dzięki powyższym przykładom otrzymujemy jasną deklarację: Elektromobilność to przyszłość, do której warto przystosować się już dziś – zwłaszcza gdy zwrócimy uwagę na cenę paliw stałych. Czy jednak da się naładować samochód z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych? 

Ile to kosztuje i czy się opłaca?

Załóżmy, że statystyczny użytkownik auta elektrycznego, codziennie będzie pokonywać trasę w granicach 50 km w trybie mieszanym (dla łatwości obliczeń). Biorąc pod uwagę, że silniki elektryczne potrzebują dla takiej odległości w podobnych warunkach ok. 10 kWh (dane od producentów). W skali roku jest to zatem ok. 3650 kWh. Bądźmy jednak realistami. Niewiele osób codziennie (zwłaszcza gdy odejmiemy weekendy, zwolnienia chorobowe i święta) pokona trasę w tych granicach. Możemy więc przyjąć, że użytkownik auta elektrycznego wykorzysta ok. 3000 kWh rocznie (biorąc też pod uwagę korki). 

Ile to kosztuje? Biorąc pod uwagę cenę 1 kWh (dane zgodne z dniem 31 października 2022 r.) na poziomie 0,68 zł/kWh, koszt ładowania samochodu w skali roku to ok. 2 040 zł. Oznacza to wydatek rzędu 170 zł miesięcznie. Gdy dodamy do tego zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe na poziomie 4000-5000 kWh, okaże się, że rachunki za prąd elektryczny wyniosą w granicach 4760 – 5440 zł rocznie. 

Jak tego uniknąć? Oczywiście poprzez instalację paneli fotowoltaicznych. Łącząc je z magazynami energii, możesz przez cały rok produkować energię elektryczną i na bieżąco wykorzystywać nadwyżki w nocy lub w zimie. Poznaj dostępne możliwości z pomocą Doradców Techniczno-Handlowych Vosti. Umów się na spotkanie z nimi już teraz. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Vosti.pl. 

Instalacja fotowoltaiczna i ładowarka samochodowa – jak to połączyć?

Chcąc uzupełnić baterie auta elektrycznego w obiekcie zasilanego fotowoltaiką, masz dwie możliwości: korzystanie z gniazdek 230V lub inwestycja w stacje ładowania. Druga opcja jest o wiele efektywniejsza, co przełoży się na szybkość ładowania pojazdu i mniejsze straty energii w trakcie trwania procesu uzupełniania akumulatora. 

Chcesz dowiedzieć się, jak wiele masz możliwości instalacji i czy panele fotowoltaiczne poradzą sobie z ładowaniem auta? Nie zwlekaj i już teraz skontaktuj się z zespołem Doradców Techniczno-Handlowych Vosti. Odpowiedzą oni na Twoje pytania, przedstawią szereg możliwości optymalizacji kosztów inwestycji (np. poprzez realizację dofinansowań) i pokażą Ci realny potencjał z łączenia technologii fotowoltaiki z innymi systemami. Dane kontaktowe i wiele przydatnych informacji znajdziesz na stronie Vosti.pl.